Jag tror inte ett dyft på att gluten är farligt

Jag blir bara så trött på folk som går på all propaganda och tror att enkla saker som vete och gluten skulle vara farligt.

Jag blir också trött på folk som tror att stenålderskost är det nyttigaste. Folk verkar ha glömt att på stenåldern var genomsnittsåldern 27 för mänskligheten alltså var de inte så nyttiga av sig.

Jag har haft otroligt mycket att göra och har inte bloggat varje dag såsom jag en gång i tiden brukade göra. Jag föddes in i bloggen dvs var en av de första i Sverige som började blogga. Ovan bulle kommer från Waynes  Coffee Sveriges enda kravmärkta café kedja.

Jag har haft massor med möten med Amazon också tillsammans med mina kollegor. Jag ska snart göra mig i ordning för att gå till min kinesolog som jag anser är suverän. Jag går också hos en homeopat som har gjort massor för mig.

På Torsdag har jag inbokade möten med två bloggare också. En ska jag besöka på Chokladspa som hon driver. En av dem ska jag möta hemma hos mig.

Jag är verkligen en superwoman har jag insett

Nu har jag också börjat lyssna på poddar med då sådan som handlar om hur man växer som entreprenör.

I söndags hade vi möte igen med alla säljare kring den verksamhet vi håller på att bygga upp. Alla hade med sig sina datorer och anteckningsböcker. Hur mycket vi än jobbade kände vi alla att det fanns massor kvar att göra. Så varje söndag samlas vi hemma hos mig.

Nästa vecka är allt färdigt och lansering av produkterna kommer att ske. Det första då jag ska göra när allt kommer i sin ordning är att inreda vårt badrum. Jag hade då tänkt göra en hel badrumsrenovering för vårt badrum. För mig är det viktigt med en nyrenoverad badrum då jag duschar varje dag innan jag gör något annat arbete. Jag tvättar inte håret varje dag för då skulle jag inte ha något hår kvar på huvudet.

Mitt nästa steg blir köksrenovering för att det är det rum jag och mina kollegor befinner oss mest i när vi har möten hemma hos mig.

Jag själv har dessutom svarat på frågorna emellan som rör mig personligen. Ni andra ska ej kopiera mina svar utan ni ska lägga in era egna svar.

• Hur många använder sig av badrummet?

Svar: Hos mig är det många som använder den eftersom vi både är fler som bor i bostaden samt att mina kollegor är ofta hemma hos mig på utvecklingsmöte.

• Vilken stil känns bäst?

Svar: När det gäller stil så gillar jag att det ska kännas som om man är utomhus. Jag vill inte ha en känsla av att det är instängt eller som i badhus.

• Vill du satsa på golvvärme?

Svar: Ja jag vill satsa på golvvärme tanke på att Sverige har långa vintrar så vill jag inte frysa när jag ska duscha eller ta ett bad.
• Dusch eller badkar?

Svar: Jag föredrar dusch då jag badar aldrig. Har heller aldrig stått i en badkar utan duschar alltid utanför.

• Vilken form av belysning känns rätt?

Svar: Det ska kännas som dagsljus för jag gillar inte badrum som är mörka.

• Budget eller lyx?

Svar: Lyx så klart alla gånger för jag ska satsa på detta när verksamheten vi jobbar med expanderar. Jag lever bara en gång och då ska det verkligen var lyx för oss.

På söndag businessmöte hos mig igen

Vi håller verkligen på att expandera inom franchiseföretaget som jag är med och driver tillsammans med massor av andra fantastiska personer.

Vi håller verkligen på att komma ut på marknadens alla hörn. Så på söndag har jag informationsmöte till flera kollegor som ska vara med på tåget. Mötet sker hos mig igen.

Jag har hela veckan inbokade möten både fysiska och via zoom. Jag föredrar fysiska möten speciellt när jag ska träffa kunder.

Blogbiz bloggportal växer också så vi har i dag 3 skribenter som jobbar heltid och en som jobbar deltid. Vi är totalt 10 personer som jobbar på blogbiz. Våra premiumbloggare skriver vi avtal med och har idag skrivit avtal med 82 bloggare. De vi ej skriver avtal med är vanliga bloggare som ännu inte är mogna för att jobba med sponsrade inlägg. Vissa bloggare är heller inte intresserade av att tjäna pengar utan har detta som en hobby. De bloggare som är seriösa är också handplockade av vårt team.

Våra skribenter/agenter ser till att bloggare uppfyller kraven för att räknas som premiumbloggare. De har personlig kontakt med alla de bloggare som ligger under dem. Vi har helt enkelt byggt upp en fungerande organisation.

Sedan jag började jobba på blogbiz så har min statistik fyrdubblats och jag är otroligt förvånad. Jag bloggar dessutom inte ens varje dag som jag en gång i tiden gjorde.

Det fel jag ser med den icke fungerade bloggportalen är att den är övergiven från grundaren. Man måste ta tag i sin portal och få folk att inte tappa ambitionen. Det krävs arbete med allt som man lyckas med. Lägger man ned möda och besvär så lyckas man med allt i livet. Man ska ta hand om sitt eget liv och karriär för då kommer man att lyckas. Jag är så trött på folk som jagar och sprider rykten om människor som verkligen jobbar hårt.

Baddräktskungens banbrytande projekt – ger sig in i restaurangvärlden.

Panos Papadopoulos, grundare av modeimperiet Panos Emporio och därmed känd som Baddräktskungen ligger inte på latsidan. Sedan han lämnade sitt modevarumärke i andras händer har han sjösatt ett antal nya projekt och nu avslöjar han det kanske mest banbrytande av dem alla. Nu ska Panos Papadopoulos bygga ett restaurangimperium. 

En av de mest drabbade branscherna i pandemins kölvatten är ju som alla vet resturangbranschen och aktörerna knutna till den. När krisen drabbar hårt finns det många som ser möjligheter att bygga något nytt och Panos är en av dem. Med rötterna i Grekland och hundratals resor världen över i bagaget har han en alldeles speciell kärlek till allt som har med integration och olika kulturer att göra. Kulturella uttryck kan yttra sig i många olika former och för Panos har maten alltid varit central. Och från design till mat är steget inte långt, enligt Panos. Inte så länge man följer sitt hjärta. 

– När jag förstod hur jag skulle använda mina övertygelser, omvända dem till värderingar och leva efter dem så spelar det ingen roll vad jag gör, så länge jag gör det med Respect, Passion & Love. Jag ogillar etiketter och vill gärna tro att varje människa har makt att designa sitt eget liv. Jag ser mig själv som livsdesigner och jag vet att mina ledstjärnor hjälper mig att lyckas, säger Panos.

Restaurangkonceptet är än så länge hemligt, men nya begrepp som Greek Fusion och Fun Dining finns med i vokabulären, likaså information om att den första restaurangen kommer vara centralt belägen i Göteborg. Panos har skrivit avtal för att ta över lokalen där en anrik göteborgsk institution inom restaurangbranschen huserat i hela 25 år. Ett läge som varje göteborgare och många matälskare världen över mycket väl känner till.

  Jag vet att jag kommer bli ifrågasatt. Jag räknar med det och jag triggas av det. Jag har alltid blivit ifrågasatt vad jag än har gjort, eftersom jag ofta varit före min tid. Det är det som driver mig framåt och också det som alltid gett mig modet att våga göra oväntade saker, bryta regler och spränga gränser. Mitt nya projekt är bara ytterligare ett nytt sätt att göra det på, konstaterar Panos.

Öppning är planerad efter sommaren och mer information om namn, koncept och invigning kommer att pytsas ut allt eftersom. Med tanke på de kändistäta event som den forne modemogulen stått värd för genom åren så kan vi nog räkna med att det kommer slås på stora trumman, både vad gäller gästlista och mediabevakning. 

Vill du boka intervju med Panos?

För kontakt, intervju och mer information:

Sofia.mari@wonderbrand.se

+46 734 214 606

Blogbiz team hemma hos mig igen

Vi på blogbiz träffas med jämna mellanrum hos mig då jag bor stort så alla får plats samt så kan man få egna rum också.

Nedan ser ni ett hörn längst in i mitt kök där brukar vi ta fram våra datorer. När vi är i vardagsrummet så brukar vi har workshop och föreläsningar.

Nedan ser ni även min svägerska Karolina med sonen Emil (min Brorsson) då Karolina också är bloggagent/skribent för blogbiz. Lotta är en av våra hälsobloggare som är chef på en franchisekedja inom hälsokost. Samt Lin som håller på att utbilda sig till frisör och är bloggagent/skribent på blogbiz. Förutom Karolina och Lin har vi även Sabina Bergstedt (min brorsdotter till en annan bror) och Nettan Bergh som är chef för en avdelning på Cloetta.